Church of England
Ofsted - 'Good' rating School Games 2019 2020 Music Mark School Member Picture News Award 2020
CEOP - Advise, Help and Report
Peterborough Diocese Education Trust

Our School Prayer

Dear Lord,

Please bless us all,

Help us to care for one another and to forgive one another,

To play and work well together,

Help us to be thankful and always to remember the love of Christ and spread his love wherever we go.

Amen


Meet the AGC

We have an Academy Governance Committee (AGC) that has some delegated responsibilities from the Trust Board of Directors as outlined in the Trust’s Scheme of Delegation. They engage with our local community. They do not hold the academy to account but carry out the following role:

Vision and Values

  • Agree the vision and values for the academy with reference to the SIAMS Schedule, in partnership with the academy community, ensuring they are aligned with the Trust’s Vision and embracing equality.
  • Monitor that the vision and the values are being ‘lived out’ in all aspects of the life of the academy.

For details of Trust governance click here: PDET Governance and PDET Local Governing Boards

For the Trust’s Scheme of Delegation and for specific details of the AGC’s role click here: PDET Key Documents

For the Trust’s memorandum and articles of association, annual accounts, annual report and funding agreement click here: PDET Key Documents

Our AGC…….

Meet the Academy Governance Committee


David Sharman (Chair)

David Sharman (Chair)

Community/Safeguarding Governor (appointed by the Governing Body)
End of term: 14/03/2026
My wife and I moved to Middleton in 2014 and have two children (the eldest, Thomas, attends the school). We instantly connected with the Cottingham/Middleton village community spirit and have relished the opportunity to support the various good causes. Extending this support to the village school, as a Governor, felt very natural. My career in the oil industry, predominantly in Sales / Account Management, should allow me to offer my business skills to the role as Governor. This, together with always aiming for the highest standards, I am enthusiastic about contributing to the thriving success of this school.

Ashley Scott

Ashley Scott

Staff Governor (ex-officio)
Cottingham CofE Primary School is at the heart of the community and as the Headteacher/Governor, I hope that I can influence the direction in which the school will grow and develop. In both my Headteacher/Governor, roles I will be able to support the Academy Governance Committee (AGC) in enabling them to hold myself and the school staff to account. I hope that my experience will support the development of each member of the AGC and give them an insight into education and the impact that we can have on the children attending our school. The role of a Governor has changed over the years and I feel strongly that our Governance Committee have a very important role to play in the life of a small, rural primary school. I will be open, transparent and welcoming to all questions, feedback and ideas that are put forward throughout the year. I am very confident that the current AGC is a strong Committee with each member having different skill sets.

Catherine Wilson

Catherine Wilson

Staff Governor
End of term: 19/09/2022
I was fortunate enough to became a permanent member of staff at Cottingham in 2015 and have served as staff governor since 2018. I wear many different hats in my role including Year 1&2 class teacher, key stage 1 lead, Literacy lead, RE/Collective worship lead and DDSL. I consider myself very lucky to be part of such a wonderful caring and supportive school community and it is a pleasure to represent my talented colleagues on the governing body.

Ben Jeffs

Ben Jeffs

Elected Parent Governor (appointed by election 26/06/2019)
End of term: 25/06/2023
My Daughter Hollie attends Cottingham Primary School and my son Steven will be joining the Cottingham family in September 2020. I love that Cottingham Primary school is a small primary school, where everyone is truly supportive of each other and want the best for everyone and the school. When the opportunity arose for me becoming a Parent Governor, I felt it was an opportunity to give something back to the school which had already shown so much support to my family. I am an experienced School Governor, having been on the Finance Committee for another Primary school in Corby.

Peter Smith

Peter Smith

Church Governor
End of term: 30/06/2024
I am very pleased to have been appointed as one of the church governors at Cottingham CofE Primary School. I was born and raised in Leicestershire and have lived in Middleton for 15 years, close to the school, and run a garden landscaping and maintenance business locally. I am married to Debbie, a local music teacher. I myself enjoy singing and making music. I have significant experience in education, having taught for over 15 years, both in secondary and primary phases. In addition to this I am trained as an engineer. As a member of the Parochial Church Committee of St Mary Magdalene Church in Cottingham I feel ideally placed to help link the two organisations and support the school in delivering the curriculum.

Zoe McGhee

Zoe McGhee

Community Governor
End of term: 01/12/2025
I am extremely pleased to be appointed as community governor at Cottingham Primary. I work for CSD Activity camps, and often work in the school delivering after school clubs. I love the atmosphere of the school and greatly admire the commitment and dedication to the children. My background is in Politics, I have a degree from the University of Brighton, which has led me to 2 roles - both supporting children and young people. I represent Kingswood & Hazel Leys, as a Cllr on North Northants Council and I co-hold the shadow portfolio for Children's Services. My ambitious plan involves advocating to develop youth services across the county. Alongside this I work as a Funding Executive at CSD, a local not-for-profit provider of extra-curricular and holiday activities. The community of Corby and North Northants means a great deal to me & I look forward to learning more in this role.

Katie Brook

Katie Brook

Elected Parent Governor
End of term: 25/04/2026
I am delighted to be appointed as a parent governor for Cottingham C of E Primary School. My son Archie is in reception and loves school, he's exited to come every day. My degree is in teaching of P.E and I am about to start my masters in Education for R.E. I have been a teacher now since 2013 and work in a local secondary school.

Danielle Robbibs

Danielle Robbibs

Community
I am extremely pleased to have been appointed as community governor at Cottingham CofE Primary. My daughter Eloise is currently in year 4, having joined the school in year 2. We chose the school based on it’s friendly atmosphere; having seen so many happy, confident and polite children at our viewing. Eloise has had the happiest 2 years at the school during which we have seen her grow in confidence both personally and academically. As a parent I have been so impressed with the warmth, inclusivity and sense of fun that comes with being part of the Cottingham School Community, alongside the clear dedication of the staff team and I am proud to be able to give something back to the school through this role. My working life has been spent in supportive services; starting out in a local Community Based Mental Health Team and currently for a local Housing Group as Senior Services Manager for Independent Living.

Attendance Record 2018/19

Governor Type Governor Name Start Date End Date Term1 19/09/2018 Term2 30/01/2019 Term3 08/05/2019 Term4 26/06/2019 Notes
Clerk Mrs Nicola Tyers 02/06/2015 n/a p p p p
Church Governor Mrs Louise Willis 23/06/2017 22/07/2021 p p p p
Staff (ex-officio) Mr Ashley Scott ex-officio n p p p p
Parent (elected) Mr Ben Jeffs p
Co-opted Mr Ian Thompson 21/11/2016 22/11/2020 apols p apols apols Safeguarding responsibilities
Co-opted Ms Charlie Furniss (Chair) 28/09/2017 27/09/2021 p p apols resigned
Co-opted Mr David Sharman 15/03/2018 14/03/2022 p p p p
Parent (elected) Mr Alaric Nursey 17/05/2017 16/05/2021 p p p p
Staff (elected) Catherine Wilson 20/09/2018 19/09/2022 n/a p p apols
Resignations 2018/19
Church Governor Andy Harris (19/09/2018
Parent (elected) Mr Neil Berrett 30/01/2017 29/01/2021 Apols Resigned
Community Governor Mrs Sarah Sherlock 13/11/2013 11/11/2021 p apols resigned
Co-opted Ms Charlie Furniss (Chair) 28/09/2017 27/09/2021 p p apols
Staff (elected) Ms Faye Wason 20/09/2018 19/09/2022 n/a p p p
Church Governor Mrs Rachel Wiffen 03/11/2015 03/11/2019 p p p p
Church Governor Sarah Peak 28/11/2018 27/11/2022 n/a p p p

Attendance Record 2017/18

Governor Type Governor Name Start Date End Date Term1 28/09/2017 Term2 22/11/2017 Term3 31/01/2018 Term4 21/03/2018 Term5 16/05/2018 Term6 18/07/2018 Notes
Clerk Mrs Nicola Tyers 02/06/2015 n/a p p p p p p
Church Governor Mrs Louise Willis 23/06/2017 22/07/2021 p p p p apols p
Staff (ex-officio) Mr Ashley Scott ex-officio n/a p p p p p p
Community Governor Mrs Sarah Sherlock 13/11/2013 11/11/2021 p apols p apols p p
Parent (elected) Mr Neil Berrett 30/01/2017 29/01/2021 p apols p p p p
Staff (elected) Mrs Susan Crainie 18/11/2014 17/11/2018 p apols p p resigned n/a
Co-opted Mr Iain Thompson (Chair) 21/11/2016 22/11/2020 p apols p p p p Safeguarding responsibilities
Co-opted Ms Charlie Furniss 28/09/2017 27/09/2021 n/a n/a n/a p p p
Co-opted Mr David Sharman 15/03/2018 14/03/2022 n/a n/a n/a apols p p
Co-opted .
Co-opted .
Church Governor Mrs Rachel Wiffen (Vice Chair) 03/11/2015 03/11/2019 p p p p p p
Church Governor Mr Andrew Harris 12/10/2015 11/10/2019 p apols apols p apols apols
Parent (elected) Mr Alaric Nursey 17/05/2017 16/05/2021 p p p p p p
Staff (elected) Miss Phillipa Larder 18/07/2017 17/07/2021 p apols p p apols resigned
Resignations 2017/18
Co-opted Lorraine Desmond (31/08/2017)
Staff (elected) Susan Crainie
Staff (elected) Phillipa Larder

Attendance Record 2016/17

Governor Type Governor Name Start Date End Date Term1 26/09/2016 Term2 21/11/2016 Term3 30/01/2017 Term4 29/03/2017 Term5 17/05/2017 Term6 17/07/2017 Pecuniary Interest Notes
Clerk Mrs Nicola Tyers 02/06/2015 n/a p p p p p p n/a
Church Governor Mrs Louise Willis 23/06/2017 22/07/2021 p (Staff) p (Staff) p (Staff) p (Staff) p (in attendance) p Employee until April 2017
Staff (ex-officio) Mrs Erica Holt (interim) ex-officio n/a E Biddle E Biddle E Biddle p p p n/a
Local Authority (SA) Mrs Sarah Sherlock 13/11/2013 12/11/2017 p p p p apols apols Finance Manager - Woodnewton Academy Trust
Parent (elected) Mr Neil Berrett 30/01/2017 29/01/2021 n/a n/a p p p p Parent SEN Governor
Staff (elected) Mrs Susan Crainie 18/11/2014 17/11/2018 p p p p p p Breakfast Club Leader / Employee Link Cluster 8
Co-opted Mr Iain Thompson 21/11/2016 22/11/2020 in attendance p p apols p p None Safeguarding responsibilities
Co-opted .
Co-opted .
Co-opted Mrs Lorraine Desmond 18/11/2014 17/11/2018 (*) p apols p p p p None
Co-opted .
Church Governor Mrs Rachel Wiffen 03/11/2015 03/11/2019 p p p p p p Parent Chair
Church Governor Mr Andrew Harris 12/10/2015 11/10/2019 p p p p apols p Parent
Parent (elected) Mr Alaric Nursey 17/05/2017 16/05/2021 n/a n/a n/a n/a n/a p Parent
Staff (elected) Miss Phillipa Larder 18/07/2017 17/07/2021 n/a n/a n/a n/a n/a p Staff member
Resignations 2016/17
Co-opted (*) Lorraine Desmond (31/08/2017)
Parent (elected) Chris Preston-Jones (01/11/2016)
Parent (elected) Karen Toman (26/09/2016)

Attendance Record 2019/20

Governor Type Governor Name Start Date End Date Term1 04/09/2019 Term2 04/11/2019 Term3 06/01/2020 Term4 24/02/2020 Term5 20/04/2020 Term6 01/06/2020 Notes
Clerk Mrs Nicola Tyers 02/06/15 P P P N/A P P
Church Governor Mrs Louise Willis 23/06/17 22/07/21 P P P N/A P P
Staff (ex-officio) Mr Ashley Scott ex-officio P P P N/A P P
Parent (elected) Mr Ben Jeffs 26/06/19 25/09/23 NP P P N/A P P
Staff (elected) Mrs Faye Wason 20/09/18 19/09/22 P P P N/A P Apologies
Co-opted Mr Ian Thomson 21/11/16 22/11/20 Apologies P P N/A P P
Co-opted Mr David Sharman 15/03/18 14/03/22 P P P N/A P P
Parent (elected) Mr Alaric Nursey 17/05/17 16/05/21 Apologies P P N/A P P
Staff (elected) Mrs Catherine Wilson 20/09/18 19/09/22 P Apologies P N/A P P
Church Governor Mr Peter Smith 01/07/20 30/06/24 N/A N/A N/A N/A N/A Apologies
Resignations 2019/20

Attendance Record 2020/21

Governor Type Governor Name Start Date End Date Term1 22/09/2020 Term2 24/11/2020 Term3 13/01/2021 Term4 10/03/2021 Term5 29/04/2021 Term6 01/07/2021 Notes
Resignations 2020/21
Church Governor Mrs Louise Willis 23/06/17 31/08/21 P P Apologies P P P
Community Governor Mr Iain Thomson 21/11/2016 23/11/2020 P

Attendance Record 2021/22

Governor Type Governor Name Start Date End Date Term1 07/09/2021 Term2 04/11/2021 Term3 05/01/2022 Term4 02/03/2022 Term5 03/05/2022 Term6 04/07/2022 Notes
Clerk Mrs Nicola Tyers 02/06/15 P P P N/A
Staff (ex-officio) Mr Ashley Scott ex-officio P P P N/A
Parent (elected) Mr Ben Jeffs 26/06/19 25/09/23 P P P
Staff (elected) Mrs Catherine Wilson 20/9/18 19/09/22 P Apologies P N/A
Church Governor Mr Peter Smith 01/07/20 30/06/24 P P P N/A
Community Governor Mr David Sharman 15/03/2018 14/03/2022 P P P
Resignations 2021/22
Parent (elected) Mr Alaric Nursey 16/05/21 16/05/25 P P Apologies Apologies